28 Nisan 2014 Pazartesi

Tuvalet Temizlikçiliğinden Holding Patronluğuna


 
 
Her İnsan Bir Hikaye
 
Tuvalet Temizlikçiliğinden Holding Patronluğuna Uzanan Bir Hikaye 

 
Bazen karşımıza öyle fırsatlar çıkar ki; Tuvalet temizlikçisi olamayız ama bu bizim Holding sahibi olamayacağımız anlamına gelmez.

Sizler ile bu konu ile bir hikaye paylaşmak istiyorum…

 
Bir adam Microsoft şirketine iş için konuşmaya gidiyor. Girmek istediği iş de tuvalet temizleyiciliği. HR menajeri ile görüşüp tıkanmış bir lavaboyu temizleyip testten geçiyor. HR menajeri adama testi geçtiğini, hangi gün saat kaçta iş başı yapması gerektiğinin kendisine e-mail yoluyla gönderileceğini söylüyor. Adam, bilgisayarı olmadığını dolayısıyla e-mail kullanmadığı nı açıklıyor.HR menajeri: "Üzgünüm ama e-mailiniz yoksa siz sanal olarak var sayılamazsınız ve bu yüzden sizi işe alamayız." diyor. Adam çaresizce dışarıya çıkıyor ve "Ne yapsam, ne etsem!" diye düşünürken cebindeki 10 dolar ile 20 kilo kiraz almaya karar veriyor. Kapı kapı gezerek kirazları satıyor ve 2 saat içinde sermayesini 2 katına çıkarıyor. "Bu şekilde ekmek paramı çıkarabilirim." diyerek her gün sabah erkenden kalkıyor ve kapı kapı dolaşarak kiraz satıyor. Her gün sermayesi büyüyor. Derken küçük bir kamyonet alıyor ve satışa devam ediyor. Az bir zaman sonra büyük bir kamyon ve birkaç küçük kamyonet alıyor.

...5 sene geçiyor...

Bu adam şu anda Amerika'nın en büyükleri arasında yer alan bir nakliyat şirketinin sahibi.

  

Bir gün ailesinin geleceğini düşünerek sigorta yaptırmak istiyor. Sigorta şirketi kendisinden bir e-mail adresi istiyor. E-mail kullanmadığını söylediğinde sigortacı: "İlginç, e-mailiniz olmadan büyük bir holding kurmuşsunuz. Bir de e-mailiniz olsaydı neler yapardınız!" diyor. Adamın cevabı: "E-mailim olsaydı şu an da Microsoft'ta tuvalet temizliyor olacaktım.
 

Önemli Notlar:

Bu yazıyı mail olarak almışsanız sizin bir holding sahibi olmanız artık çok zor J

Kendi işini kurmak isteyen arkadaşlara kiraz mevsiminin yaklaştığı bugünlerde, birde bu seçeneği düşünmelerini tavsiye ederim J

Not: Fotoğraflar temsilidir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder